piątek, 27 czerwca 2014

Wynajem jako inwestycja

Ostatnimi czasy całkiem głośno o nowym rządowym programie "Mieszkanie dla Młodych". Celem tego programu ma być pomoc młodym Polakom w założeniu własnej rodziny, dzięki preferencyjnym warunkom zakupu nieruchomości.

Ten program powstał jako alternatywa dla "Rodziny na swoim", który zakończono już jakiś czas temu. "Mdm" mimo bardzo szczytnych celów, jest krytykowany przez wielu ekspertów, obserwujących nasz rynek nieruchomości.

Sęk w tym, że objęte rządowym wsparciem mają być wyłącznie mieszkania na rynku pierwotnym. I to wyłącznie w ustalonych dla każdego miasta pułapach cenowych. Wielu krytykujących widzi tutaj raczej pomoc deweloperom, niż rodzinom, ale sama branża aż tak zachwycona, najnowszym pomysłem rządzących, nie jest.

Problem polega też na tym, że aby w ogóle załapać się na ten program, trzeba wziąć kredyt hipoteczny. No i sama wysokość dopłaty nie jest zbyt szałowa - dostać można maksymalnie 15% wartości mieszkania (warunkiem jest posiadanie dziecka i w perspektywie następnych lat, posiadanie kolejnego dziecka).

Do tego tematu jeszcze wrócę. mieszkania łódź
W temacie mieszkania łódź warto poczytać również pozostałe informacje.
W temacie mieszkania sprzedaż łódź warto poczytać również pozostałe informacje.
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: mieszkania łódź sprzedaż - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj mieszkania łódź - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.

czwartek, 26 czerwca 2014

O samochodach

Jaki samochód będzie dobry dla początkującego kierowcy? To pytanie, na które nie ma łatwej odpowiedzi. No bo to zależy, w dużej mierze od budżetu. Jeśli nie musimy się zbytnio ograniczać finansowo, to najlepszy będzie samochód z salony klasy B lub C. Takie auta są nowoczesne i bezpieczne (mają poduszki powietrzne, kurtyny, kontrolę trakcji, ABS, itp.), nie są zbyt dużo, więc łatwiej nimi manewrować, są też oszczędne w kwestii użycia paliwa.

Ale mało kto może sobie pozwolić na nowy samochód, zwłaszcza na start. Z pewnością lepiej nie kupować starego, sportowego samochodu. Mają takie pojazdy swój klimat, ale ich utrzymanie nie jest tanie. Do tego wymagają większych umiejętności kierowcy. Nie wspominając o koszcie ubezpieczenia auta z wielolitrażowym silnikiem.

Z używanych samochodów najlepiej kupić auta klasy B lub C, lepiej jest celować w modele nie starsze niż 10 lat. Są już przyzwoicie wyposażone - mają ABS w standardzie, często nawet poduszki powietrzne. Mają małe silniki dzięki czemu nie palą zbyt dużo, a ubezpieczenie nie będzie takie drogie. Ewentualne koszty napraw nie będą kosmiczne, bo części do takich samochodów są niedrogie (w porównaniu np. ze starym BMW).

Czasem warto zejść z ambicji. To, że samochód jest tani w zakupie, nie znaczy, że będzie tani w utrzymaniu. Trzeba wziąć pod uwagę koszty ubezpieczenia, paliwa i napraw. Dlatego lepiej wydać więcej na zakup samochodu niższej klasy, ale nowszego, niż na przykład na starą limuzynę. To po prostu nie są samochody dla poczatkującego kierowcy. pokrowce motocyklowe
pokrowce na motor - tekst jest OK
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: pokrowiec na motor - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Na ten temat napisali także na pokrowce motocyklowe
Wpis inspirowany jest również pokrowce na motor

środa, 25 czerwca 2014

Fotograf

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu większości ludzi. Kobiety marzą o tym, żeby w tym jedynym i niepowtarzalnym dniu, wyglądać jak księżniczki prosto z bajki. Nie ukrywajmy - w całej ślubnej otoczce jest mnóstwo kiczu.

Dla ludzi z dobrym gustem może to być nie lada wyzwanie - nie jest łatwo znaleźć ładną, prostą sukienkę, która podkreśli wdzięk Panny Młodej i nie sprawi, że będzie ona wyglądała niczym tort weselny.

Ale chciałam tutaj przyjrzeć się innemu aspektowi ślubnych przygotowań. Wiadomo - nie ma ślubu bez całej otoczki - udekorowany kościół lub sala ślubów, przygotowane wesele, mnóstwo gości, limuzyna, itd. I to co zostaje najważniejszą pamiątką po tym wydarzeniu - zdjęcia. Niestety - wiele par młodych woli wynająć wypasioną limuzynę, niż zainwestować więcej w porządnego fotografa. Bywa, że zdjęcia robi wujek Zdzisiek, bo przecież kupił sobie super aparat. A potem płacz i zgrzytanie zębów - nie ma pięknej pamiątki, są tylko amatorskie pstryki przyprawione nieumiejętnie dozowanym Photoshopem. A miało być tak pięknie... zdjęcia ślubne gorzów
Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj fotograf ślubny Gorzów - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.
Podobny temat również zdjęcia ślubne gorzów
Na temat fotograf ślubny Gorzów to też niezłe źródło
Warto rzucić okiem także na Fotografia ślubna Gorzów

Telewizja od kuchni

Tym razem o kulinarnych programach telewizyjnych. Gotowanie na ekranie ma długą historię. Każdy zna Makłowicza, czy Nigellę Lawson. Formuła takich programów jest prosta - kucharz na ekranie prezentuje krok po kroku wykonanie określonego dania. W sumie brzmi nieciekawie. I jeszcze pół biedy, kiedy robi to z taką lekkością, jak Nigella. Poza tym - kto tak naprawdę zapamiętuje (względnie zapisuje) te przepisy?

W erze internetu to właśnie tam szukamy przepisów. Bo mamy je od razu przed oczami, możemy porównać kilka wersji i wydrukować. Luba zanieść laptopa do kuchni. Zdecydowanie bardziej praktyczne! Jednak Nigella dalej kręci swoje programy, Pascal dalej gotuje, a Jamie Oliver ma się świetnie. Nadal oglądamy tradycyjne programy kulinarne. Ale istotna jest forma i sama osoba prowadzącego.

Jednak ostatnio programy kulinarne zaczęły ewoluować. Pojawiło się coś nowego - kulinarne reality show. Do Polski dotarły niedawno, razem z pierwszym sezonem "Kuchennych rewolucji". Oczywiście nie jest to format oryginalny. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym poście. blog kulinarny
W temacie fotografia kulinarna blog warto poczytać również pozostałe informacje.
przepisy blog - tekst jest OK
Znazlazłem także blog kulinarny ze zdjęciami
Na temat blog kulinarny ze zdjęciami to też niezłe info

O jedzeniu - po prostu

Było o kuchni polskiej. Było o francuskiej, i orientalnej, o kuchni w ogóle też było. A prawda jest taka, że o jedzeniu i gotowaniu można pisać w nieskończoność. Można pisać felietony o serach, o owocach morza, ale też o bigosie. Jedzenie jest przyjemnością, jest częścią kultury i nieodłącznym elementem cywilizacji. Z najbardziej banalnego popędu biologicznego zrobiliśmy sztukę. Sztukę kulinarną.

Są potrawy tradycyjne. Zazwyczaj narodowe, za którymi stoi murem tradycja. Każdy kraj takie dania ma. Często stoi też kontekst historyczny (jak pizza Margarita).

Są też kreacje kuchni molekularnej. Niesamowite kompozycje, mini dzieła sztuki na talerzu, tworzone z naukową precyzją (często dosłownie), z użyciem wręcz laboratoryjnych metod. To jest interesujące i ciekawe. Raczej nie do odtworzenia w domu (oddaję honor tym, którzy mają w spiżarni ciekły azot - ja nie posiadam).

Jest też fusion. Czyli łączenie w jedną całość różnych kuchni narodowych. To interesujące, ale też ryzykowne eksperymenty. Połączyć kuchnię tajską i meksykańską? Kosmos. Albo polską i japońską? Ciężko to sobie wyobrazić.

Jak widać gotowanie i jedzenie to temat, który trudno wyczerpać. Pasjonatów kulinarnych jest na świecie wiele. To coś co łączy wszystkie nacje. klopsiki w sosie pomidorowym
Podobny temat również klopsiki w sosie pomidorowym
Warto rzucić okiem także na przepis na klopsiki w sosie pomidorowym
Wpis inspirowany jest również klopsiki w sosie pomidorowym
Wpis inspirowany jest również przepis na klopsiki w sosie pomidorowym

wtorek, 24 czerwca 2014

Polska sprawa mieszkaniowa

Poruszając temat nieruchomości, trzeba wspomnieć o najnowszym projekcie obecnego rządu dotyczącym pomocy młodym ludziom w usamodzielnieniu się. Mam tu na myśli projekt "Mieszkanie dla młodych" - dla młodych, bo do 34. roku życia. Można polemizować już z samą koncepcją "młodych", ale bardziej krytykowane są inne założenia.

Głosy krytyki płyn z różnych stron, od niezależnych ekspertów od rynku nieruchomości, poprzez ekonomistów, aż do deweloperów - czyli najbardziej zaangażowanych.

Problem z tym programem polega głównie na tym, że w rzeczywistości niewiele on zmieni. Przy teraźniejszych cenach na rynku nieruchomości, finansowe wsparcie w wysokości 5-15% wartości mieszkania to nie jest wystarczająco. Za to warunki, które musi spełnić rodzina, aby się na dofinansowanie załapać, nie są wcale proste do spełnienia.

Po pierwsze: lokal musi być z rynku pierwotnego
Po drugie: trzeba wziąć kredyt hipoteczny
Kwestia nr trzy: są określone pułapy cenowe. Znaczenie ma tez metraż
Po czwarte: Najwyższą dopłatę dostaną ci, którzy mają dziecko (lub dwoje dzieci) i planują powiększenie rodziny.

O ile ostatni punkt brzmi prorodzinnie, to pozostałe są raczej "probankowe". Fala krytyki naprawdę nie powinna nikogo dziwić. A jednak - rząd zdziwiony, jak zwykle :).
deweloper szczecin
mieszkania od dewelopera szczecin też jest ciekawie opisany temat
mieszkania szczecin też jest ciekawie opisany temat
Na ten temat napisali także na mieszkania z garażem szczecin
Na ten temat napisali także na nowe mieszkania szczecin

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Czy warto mieć własny dom z ogrodem?

Wszyscy marzą o posiadaniu własnego domu głównie ze względu na możliwość posiadania ogrodu. Ten kawałek ziemi, który możemy urządzić wedle naszych upodobań, potrafi zdziałać cuda dla komfortu psychicznego. Możemy się bezkarnie opalać, zapraszać przyjaciół na garden party z grillem w roli głównej i cieszyć oko rozkwitającą, bujną zielenią. Jeśli mamy stresującą pracę, to taki relaks we własnym ogrodzie pomoże nam naładować akumulatory.
Jeśli mieszkamy w jednym z większych polskich miast, to niestety musimy szykować się na duży wydatek. Ceny działek o odpowiedniej wielkości, w zależności od lokalizacji, potrafią być barierą nie do pokonania. Weźmy dla przykładu Warszawę. Za ziemię o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych musimy zapłacić ponad milion złotych (ok. 1200Zł/ m2). W znacznie korzystniejszej sytuacji są mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie działkę budowlaną w dobrej lokalizacji można nabyć za 100zł/m2 (woj. śląskie). Mimo dużego wydatku w porównaniu z zakupem mieszkania, jeśli mamy odpowiednie możliwości finansowe, warto decydować się na budowę domu. Podniesie się nam standard życia i zyskamy możliwość spełnienia marzeń.


Posiadanie domu z ogrodem ma też swoje wady. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i wysiłku. Jeśli jest to nasze hobby, znamy się na roślinach i potrafimy je odpowiednio pielęgnować, to posiadanie ogrodu dostarczy nam dodatkowej frajdy. Ale nie każdy musi być pasjonatem ogrodnictwa. Niektórzy chcą się cieszyć pięknem ogrodu, nie mając przy okazji talentu do jego aranżacji. Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagający, wystarczy nam ładny trawnik, kilka sosenek i skalniak. Gdy marzy nam się posiadanie naprawdę efektownej przestrzeni, dobrze byłoby bardziej się zaangażować. Możliwości jest sporo. Można się inspirować ogrodami japońskimi, albo urządzonymi w stylu angielskim. Nie nastawiajmy się jednak na szybki efekt. Trzeba pamiętać o tym, że tworzymy żywą kompozycję, która będzie się rozrastać i zmieniać. Dobrze byłoby mieć wizję skończonej całości, by wiedzieć do czego dążyć wprowadzając zmiany. rolety zewnętrzne białystok
Warto rzucić okiem także na rolety na wymiar białystok
Warto rzucić okiem także na żaluzje drewniane białystok
Jeśli mowa o rolety dzień noc białystok to wspomnę też o innych źródłach.
Polecam również rolety białystok

piątek, 20 czerwca 2014

Nieruchomości komercyjne

Na temat biur było już parę tekstów. Pisałam o biurach w odniesieniu do szkoleń bhp, czy też nieruchomości. Pisałam ostatnio także posty o wynajmowaniu mieszkań. Chciałabym rozwinąć ten temat trochę w odniesieniu do wynajmowania powierzchni biurowych. Wiadomo, że inwestycja w mieszkania i wynajmowanie ich na przykład studentom, niesie ze sobą duże ryzyko. Jest tak przede wszystkim przez nasze prawo, które chroni lokatorów.

Jednak jeżeli zamierzamy inwestować w lokale komercyjne, przygotowane dla firm powierzchnie biurowe, lub magazyny, to mamy diametralnie inną sytuację. Nie ma ryzyka związanego z lokatorami - jeżeli klient nie będzie nam płacił, to wypowiadamy umowę i dochodzimy (z dużym prawdopodobieństwem sukcesu) swoich praw w sądzie. Jednak w wypadku nieruchomości komercyjnych niezwykle ważna jest lokalizacja. Trudniej jest także stać się właścicielem lokalu komercyjnego. Najczęściej są to całe budynki biurowe, należące do spółdzielni (czy też nawet gminy) kub do dewelopera.

Na pewno taka inwestycja się opłaca. Dobra lokalizacja gwarantuje duże syski z wynajmu powierzchni biurowych. biura szczecin centrum
Podobny temat również biura wynajem szczecin
Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj biura szczecin - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.
Wpis inspirowany jest również biura szczecin centrum
biura wynajem szczecin - tekst jest OK

czwartek, 19 czerwca 2014

Przy korzystnej umowie

Dla każdego przedsiębiorcy sprawą wyjątkowo istotną jest prowadzenie dokumentacji swej działalności gospodarczej w prawidłowy sposób. By dobrze prowadzić swą księgowość trzeba posiadać podstawową wiedzę z tego zakresu oraz na bieżąco śledzić zmiany zachodzące w prawie. W walce z nowymi przepisami oraz trudnymi rachunkami może pomóc biuro rachunkowe. To tani i wygodny sposób rozwiązania problemów z prowadzeniem dokumentacji w firmie. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze, niż zatrudnianie własnej księgowej. Ceny, którymi przyciąga dziś wiele biur, mogą zaskoczyć niewielką wysokością. Dobrze wybrane biuro rachunkowe staje się cennym wsparciem dla każdego przedsiębiorcy. Przy korzystnej umowie może on sobie zapewnić wsparcie profesjonalistów, którzy poprowadzą jego księgowość z odpowiedni sposób. Jest to bez wątpienia korzystna inwestycja, która może uchronić przed konsekwencjami błędów oraz drobnych zaniedbań związanych z prowadzeniem dokumentacji przedsiębiorstwa. Dobrze prowadzona księgowość to podstawa dla każdego, kto nie chce narażać się na kłopoty w razie kontroli oraz dla tych osób, które cenią sobie porządek w dokumentacji. doradcy podatkowi Warszawa
Jeśli mowa o doradca podatkowy Warszawa to wspomnę też o innych źródłach.
doradca podatkowy Warszawa - tekst jest OK
Znazlazłem także doradca podatkowy Warszawa
Na temat doradca podatkowy Warszawa to też niezłe info

środa, 18 czerwca 2014

Dom przyszłości - dom pasywny

Domy pasywne do wielki skok w przyszłość. Idea domu, który praktycznie nie zużywa żadnej energii wydaje się bardzo futurystyczna. Na szczęście - to nowa rzeczywistość.

Naprawdę warto zainteresować się tematem, ponieważ takich domów powstaje coraz więcej. Malkontenci oczywiście narzekają, że to bardzo drogie, że nie dla przeciętnego Kowalskiego. Cóż... telefony komórkowe też początkowo były popularne tylko wśród elit.

Technologia domów pasywnych się rozwija, a co za tym idzie - tanieje. Przybywa też firm, które potrafią taki dom zbudować. Ważny jest już etap projektu. I wybór - albo kominek, albo dom pasywny. Dlaczego? Ponieważ dom pasywny to dom szczelny, ze specjalnym systemem wentylacji. Taki budynek jest tak skonstruowany, by straty energii były jak najmniejsze. Konieczna jest bardzo gruba izolacja, z materiałów najwyższej jakoś, okna muszą mieć specjalne parametry (tzw. okna pasywne), niezbędny jest rekuperator. Dom pasywny wykorzystuje każde źródło energii do ogrzania, łącznie z ciepłem wydzielanym przez mieszkańców.

To naprawdę ciekawy temat. Jednak póki co, domy pasywne to nadal rzadkość, a technologia (mimo, że wyraźnie tanieje) ciągle kosztowna. domy pasywne firma
W temacie domy pasywne warto poczytać również pozostałe informacje.
domy pasywne firma - tekst jest OK
domy pasywne budowa Częstochowa, domy pasywne Częstochowa - to całkiem niezłe
Polecam również domy pasywne

Dom autonomiczny - co to jest?

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe. domy energooszczędne
domy energooszczędne też jest ciekawie opisany temat
domy energooszczędne - też dobry
Wpis inspirowany jest również domy energooszczędne budowa
Na ten temat napisali także na domy energooszczędne budowa

Czy jest możliwy dom niezależny?

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe. oczyszczalnie przydomowe
oczyszczalnie przydomowe - tekst jest OK
przydomowe oczyszczalnie - też dobry
W temacie oczyszczalnia przydomowa warto poczytać również pozostałe informacje.
Na ten temat napisali także na przydomowe oczyszczalnie

nasza kuchnia regionalna - egzotyka na wyciągnięcie ręki

Lokalnie i sezonowo - to jeden z ciekawszych trendów kulinarnych. Takie podejście często znaczy też - tanio. Dobrze się składa, bo najlepszy sezon w trakcie - teraz królują szparagi, za niedługo zostaną jednak zdetronizowane przez truskawki.

Świetnie się mają lokalne sery, jak na przykład koryciński, i wędliny - jak kiełbasa lisiecka. Coraz większą uwagę konsumenci przykładają do pochodzenia produktu i do jego jakości. Już nie chcemy zjeść pizzy nad morzem i w górach, wolelibyśmy lokalne specjały. Polska kuchnia regionalna może być równie egzotyczna, jak ta orientalna. Smutne trochę, ze ciągle o tą drugą u nas łatwiej.

Jednak z roku na rok jest lepiej. Warto tez sięgnąć po takie produkty, jak rabarbar. Te niepozorne gorzko-kwaśne łodygi, w przepięknym kolorze, można bardzo ciekawie wykorzystać. Sezon już się zaczął. Rabarbar to taka polska cytryna - świetnie się sprawdzi w roli lemoniady. Dobrze zbalansuje słodki smak wielu deserów. Aż się prosi o sernik na zimno z rabarbarem, lub jakąś tartę.

Sezonowo i lokalnie - to bardzo fajny trend. Oby przetrwał i zyskiwał na popularności. przepis na mus truskawkowy
mus truskawkowy przepis - tekst jest OK
Na temat mus truskawkowy przepis to też niezłe źródło
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: mus truskawkowy - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
mus truskawkowy przepis - też dobry

zaczynają się od kilkuset

Kierowca decydujący się na ingerencję w mechanikę swojego pojazdu ma przed sobą ogromny wachlarz rozwiązań. Rynek modyfikacji mechanicznych dla samochodów jest w dzisiejszych czasach bardzo bogaty. Jednak zanim zdecydujemy się na zmiany w mechanice, warto dokonać zmian w oprogramowaniu silnika. Chiptuning, bo tak się to nazywa, polega na usunięciu bądź sformatowaniu starego modułu sterowniczego i zastąpienia go nowym, o bardziej sportowych ustawieniach. W dobie wysokich cen paliw, producenci samochodów w pierwszej kolejności kładą nacisk na niskie zużycie paliwa. Ponieważ to właśnie jest jedno z najważniejszych kryteriów, którymi kierujemy się wybierając nowy samochód. Silniki posiadają więc znaczny potencjał podniesienia mocy. Chiptuning pomaga z nich tę moc wydobyć, ujmując w zamian nieco z ich fabrycznej oszczędności. Wystarczy zamontować odpowiednio "ostrzejszy" program, by wykrzesać z samochodu solidną dodatkową dawkę mocy. Ceny, jakie musimy płacić za chiptuning zaczynają się od kilkuset złotych za delikatną poprawę parametrów, kończą się na kilkunastu tysiącach za wyczynowe programy, skomponowane specjalnie pod konkretny silnik. Jest to wiec modyfikacja, jaką możemy zastosować w każdym aucie i niemalże na każdą kieszeń opony szczecin
Warto rzucić okiem także na opony szczecin
Znazlazłem także opony szczecin prawobrzeże
Polecam również opony szczecin
Podobny temat również wymiana opon szczecin

wtorek, 17 czerwca 2014

Kuchnia molekularna

Trudno nie odnieść wrażenia, że w naszym kraju modna staje się kuchnia molekularna. Coraz częściej pada słowo "fusion", czy też sous-vide. Z pewnością do popularności takiego stylu gotowania przyczynił się Wojciech Amaro.

Jako jedyny w Polsce kucharz, uhonorowany prestiżową gwiazdką Michelin, prowadzi restaurację z taką kuchnią właśnie. Mamy tam łososia w wosku, mamy sous-vide, syfony, mamy różne dziwne sposoby przyrządzania potraw. Jest to niesamowicie fascynujące, szkoda tylko... że nie da się tego odtworzyć w domu.

Sama maszyna do sous-vide to wydatek kilku tysięcy złotych. Jednak dla chcącego nic trudnego - można uzyskać efekt sous-vide w domowych warunkach, bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy!

Cały sekret to "gotowanie" w niskiej temperaturze, próżniowo zamkniętych składników, przez długo czas. Ale o tym jaki jest sposób na domowe sous-vide, napiszę w kolejnym poście. kuchnia orientalna przepisy
Polecam również kuchnia azjatycka przepisy
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: kuchnia orientalna - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
kuchnia orientalna - tekst jest OK
Znazlazłem także kuchnia orientalna przepisy

poniedziałek, 16 czerwca 2014

szparagi - jak sobie z nimi poradzić i czy to takie trudne?

Sezon wiosenno-letni jest wyjątkowy w kuchni. Pojawiają się świeże warzywa i owoce, to czas dań sezonowych. Dla mnie - rządzą szparagi. Bardzo mnie cieszy, że sa coraz popularniejsze, kupić można je nawet w dyskontach.

Zielone czy białe? Z jednej strony smak mają podobny, ale jednak inny. Zielone wymagają znacznie mniej pracy, wystarczy pozbyć się twardych końcówek. Białe trzeba niestety obrać, jednak ich smak jest delikatniejszy. Szparagi najlepiej jest przygotować na parze - wystarczy im 5 minut! Zielone można jeść na surowo, jako składnik sałatki. Świetne są też z grilla.

A jak obsłużyć szparaga? Jak nie popełnić błędu w sklepie? Przede wszystkim wybieramy te, które są w dobrej formie - zielone powinny mieć intensywny kolor, powinny być twarde, lekko elastyczne. Nie mogę być zwiędłe i oklapłe. Chude, czy grube? To już zależy do czego chcemy ich użyć. Ładniejsze są te chudsze, ale jeśli chcemy przygotować zupę krem to będzie bez znaczenia. Szparagi muszą skrzypieć, jak się je o siebie ociera.

Jak już wybierzemy idealny pęczek, to trzeba pozbyć się końcówek. Najlepiej jest nagiąć szparaga i sam powinien się złamać w odpowiednim miejscu. Czasem jednak lepiej jest po prostu odciąć twarde końcówki. Jak wspominałam, białe trzeba dodatkowo obrać. Szparagi gotujemy krótko - 5-7 minut, mają pozostać sprężyste, rozgotowane nie są zbyt smaczne. Klasycznie podaje się je z sosem holenderskim i jajkiem.

Polecam szparagi, póki jest na nie sezon. A niestety - jest bardzo krótki! chłodnik litewski przepis
Na temat przepis na chłodnik litewski to też niezłe źródło
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: chłodnik litewski przepis - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: chłodnik litewski - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj chłodnik litewski - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.

czwartek, 12 czerwca 2014

Kuchnia francuska - czyli jaka?

Kuchnia francuska - każdy szef kuchni powinien ją znać. Bo to podstawa, bardzo istotna baza. Uczy różnych technik przygotowywania posiłków, łączenia składników, sposobu podawania potraw, jest matką wielu różnych kuchni. Nie wiem, czy jest w Europie choć jedna kuchnia narodowa bez wpływów kuchni francuskiej.

Kuchnia francuska do prostych nie należy. Potrawy mogą być skomplikowane, często są dobrym sprawdzianem umiejętności kulinarnych. Niektóre wymagają długiego czasu przygotowania, niektóre wymagają bardzo dużej precyzji. Ale jest dużo "leniwych" dań, które "robią się same". Jak kurczak w winie (coq au vin), wołowina po bordosku (beauf de bordeaux), czy też po prowansalsku. Spora ilość potraw duszonych, na bazie wina.

Jest także zupa cebulowa. Najlepsza jej wersja jaka istnieje - z długo karmelizowaną cebulą, z białym winem i grzankami obficie posypanymi serem. To przykład banalnej kuchni francuskiej. Tylko parę składników! Ale liczy się efekt. Są tarty - te słodkie i wytrawne (quiche). Jest crème brûlée, który ma wielu wiernych fanów.

Prawda jest taka, że w kuchni francuskiej każdy znajdzie coś dla siebie. Smaki są niesamowicie ze sobą skomponowane, ale nic dziwnego - stoi za tym wielopokoleniowa tradycja. ratatuj przepis
przepis na ratatouille też jest ciekawie opisany temat
Więcej informacji także tutaj ratatuj przepis
Jeśli mowa o ratatuj przepis to wspomnę też o innych źródłach.
ratatuj przepis - też dobry

O programach kulinarnych

Tym razem o kulinarnych programach telewizyjnych. Gotowanie na ekranie ma długą historię. Każdy zna Makłowicza, czy Nigellę Lawson. Formuła takich programów jest prosta - kucharz na ekranie prezentuje krok po kroku wykonanie określonego dania. W sumie brzmi nieciekawie. I jeszcze pół biedy, kiedy robi to z taką lekkością, jak Nigella. Poza tym - kto tak naprawdę zapamiętuje (względnie zapisuje) te przepisy?

W erze internetu to właśnie tam szukamy przepisów. Bo mamy je od razu przed oczami, możemy porównać kilka wersji i wydrukować. Luba zanieść laptopa do kuchni. Zdecydowanie bardziej praktyczne! Jednak Nigella dalej kręci swoje programy, Pascal dalej gotuje, a Jamie Oliver ma się świetnie. Nadal oglądamy tradycyjne programy kulinarne. Ale istotna jest forma i sama osoba prowadzącego.

Jednak ostatnio programy kulinarne zaczęły ewoluować. Pojawiło się coś nowego - kulinarne reality show. Do Polski dotarły niedawno, razem z pierwszym sezonem "Kuchennych rewolucji". Oczywiście nie jest to format oryginalny. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym poście. łatwe leczo przepis
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: łatwe leczo przepis - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Więcej informacji także tutaj łatwe leczo przepis
Na ten temat napisali także na leczo przepis
Na temat leczo z papryką to też niezłe źródło

środa, 11 czerwca 2014

Duże dźwigi

Ostatnimi czasy w naszym kraju buduje się bardzo wiele dróg - powstają nawet autostrady, zbudowano wiele dróg ekspresowych. To bardzo dobrze, że pieniądze jakie wszyscy wkładamy do państwowego budżetu się nie marnują tylko są wykorzystywane na rozwój.

Nie było by tych wszystkich dróg bez ciekawych ale często nie zauważanych urządzeń - dźwigów samochodowych. To właśnie dzięki ich mobilności i znakomitym parametrom można budować duże mosty i wiadukty z gotowych komponentów.

Duży dźwig mało, że jest w stanie dojechać na miejsce budowy i poruszać się w trudnym terenie (jest to możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanej platformie ciężarowego samochodu terenowego) to jeszcze potrafi podnosić ładunki nawet powyżej sześćdziesięciu ton na wysokość kilkudziesięciu metrów.

Takim oto sposobem można wykonać prefabrykaty betonowe w fabryce a następnie zawieść na miejsce i tam zmontować. To samo dotyczy mostów z elementów stalowych. Z pewnością konieczność montażu dźwigu stacjonarnego przy każdej takiej budowie znacznie spowolniła by tępo prac no i z pewnością zwiększyła by koszty budowy takiej drogi. usługi dźwigowe bydgoszcz
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: dźwigi bydgoszcz - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Na temat usługi dźwigowe bydgoszcz to też niezłe info
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: usługi dźwigowe bydgoszcz - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
dźwigi bydgoszcz - tekst jest OK

wtorek, 10 czerwca 2014

domy pasywne - teoria

O co chodzi z ideą domu energooszczędnego? Czym jest dom pasywny, i dlaczego to nie jest jedno i to samo? W skrócie - chodzi o to, ile dom zużywa kWh na metr kwadratowy na rok. Brzmi skomplikowanie, ale do rzeczy.

Dom pasywny średnio zużywa OŚMIOKROTNIE mniej energii, niż tradycyjny dom, zbudowany zgodnie z obowiązującymi normami. Brzmi zachęcająco, zwłaszcza że ceny ogrzewania nie spadają. Drożeje węgiel, gaz i prąd. Może jednak warto więc zainwestować w dom pasywny? A może...

... Wystarczy energooszczędny? Zapotrzebowanie takiego domu na energię to od 30 do 60 kWh/m2/rok. No dobrze, ale jak to wypada z porównaniu do "zwykłego" domu? Obecnie normy dla budownictwa mieszkaniowego zakładają zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 120 kWh. Różnica jest więc co najmniej dwukrotna, a maksymalnie czterokrotna.

Warto? Cóż - wcale nie musi to tak drogo kosztować, jak się wydaje. Rekuperatory sa coraz tańsze, okna z pakietem trzyszybowym to już standard (a różnica jest spora), najdrożej wypadnie płyta fundamentowa. Jednak to wszystko ma szansę się zwrócić, i to szybciej, niż mogłoby się wydawać. domy pasywne
domy szkieletowe - to całkiem niezłe
Jeśli mowa o domy energooszczędne to wspomnę też o innych źródłach.
Znazlazłem także domy kanadyjskie
Jeśli mowa o domy kanadyjskie to wspomnę też o innych źródłach.

produkty sezonowe - rabarbar

Lokalnie i sezonowo - to jeden z ciekawszych trendów kulinarnych. Takie podejście często znaczy też - tanio. Dobrze się składa, bo najlepszy sezon w trakcie - teraz królują szparagi, za niedługo zostaną jednak zdetronizowane przez truskawki.

Świetnie się mają lokalne sery, jak na przykład koryciński, i wędliny - jak kiełbasa lisiecka. Coraz większą uwagę konsumenci przykładają do pochodzenia produktu i do jego jakości. Już nie chcemy zjeść pizzy nad morzem i w górach, wolelibyśmy lokalne specjały. Polska kuchnia regionalna może być równie egzotyczna, jak ta orientalna. Smutne trochę, ze ciągle o tą drugą u nas łatwiej.

Jednak z roku na rok jest lepiej. Warto tez sięgnąć po takie produkty, jak rabarbar. Te niepozorne gorzko-kwaśne łodygi, w przepięknym kolorze, można bardzo ciekawie wykorzystać. Sezon już się zaczął. Rabarbar to taka polska cytryna - świetnie się sprawdzi w roli lemoniady. Dobrze zbalansuje słodki smak wielu deserów. Aż się prosi o sernik na zimno z rabarbarem, lub jakąś tartę.

Sezonowo i lokalnie - to bardzo fajny trend. Oby przetrwał i zyskiwał na popularności. sałatka z truskawkami i mozzarella przepis
Jeśli mowa o sałatka z truskawkami i mozzarella przepis to wspomnę też o innych źródłach.
W temacie przepis na sałatkę z truskawkami warto poczytać również pozostałe informacje.
Warto rzucić okiem także na sałatka z truskawkami i mozzarella przepis
Jeśli mowa o przepis na sałatkę z truskawkami to wspomnę też o innych źródłach.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Kuchnia chińska, czy "chińska"?

Dzisiaj luźny temat - kuchnia orientalna. Myślę, że obecnie nie jest już tak egzotyczna w naszym kraju, jak kiedyś. Chyba każdemu chociaż raz zdarzyło się jeść "u chińczyka". Charakterystyczne przyprawy, sporo mięsa, duże porcje i niska cena - to cechy "chińskich" barów.

Mimo, że kuchnia azjatycka cieszy się w naszym kraju dużą (i chyba coraz większą) popularnością, z tym co znamy z licznych budek i kanjpek, często niewiele ma wspólnego.

Przede wszystkim: jedzenie z budki "u chińczyka" nie ma praktycznie NIC wspólnego z kuchnią chińską. To co jemy w takich miejscach na zupełnie inny rodowód. I nie pochodzi z Chin, a z... Ameryki. I to w zdecydowanie zubożonej wersji, dostosowane do polskiego odbiorcy.

Chińskie dzielnice w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii są pełne ulicznego, charakterystycznego jedzenia. Ale wiele dań zostało dostosowanych do innych warunków. Oczywiście teraz dostępność egzotycznych składników jest znacznie większa, ale nie zawsze tak było.

Kuchnia chińska jest pełna bardzo charakterystycznych przypraw, dziwnych składników, specyficznej metody przygotowania. Gotowanie w woku to tylko jedna z metod. Jeśli chcemy spróbować prawdziwej kuchni chińskiej, to trzeba się udać co najmniej do Londynu. A najlepiej - do Chin. blog kulinarny
burgery z indyka też jest ciekawie opisany temat
Na ten temat napisali także na przepis na burgery z indyka
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: przepis na burgery z indyka - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj blog kulinarny - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.

O programach kulinarnych

Tym razem o kulinarnych programach telewizyjnych. Gotowanie na ekranie ma długą historię. Każdy zna Makłowicza, czy Nigellę Lawson. Formuła takich programów jest prosta - kucharz na ekranie prezentuje krok po kroku wykonanie określonego dania. W sumie brzmi nieciekawie. I jeszcze pół biedy, kiedy robi to z taką lekkością, jak Nigella. Poza tym - kto tak naprawdę zapamiętuje (względnie zapisuje) te przepisy?

W erze internetu to właśnie tam szukamy przepisów. Bo mamy je od razu przed oczami, możemy porównać kilka wersji i wydrukować. Luba zanieść laptopa do kuchni. Zdecydowanie bardziej praktyczne! Jednak Nigella dalej kręci swoje programy, Pascal dalej gotuje, a Jamie Oliver ma się świetnie. Nadal oglądamy tradycyjne programy kulinarne. Ale istotna jest forma i sama osoba prowadzącego.

Jednak ostatnio programy kulinarne zaczęły ewoluować. Pojawiło się coś nowego - kulinarne reality show. Do Polski dotarły niedawno, razem z pierwszym sezonem "Kuchennych rewolucji". Oczywiście nie jest to format oryginalny. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym poście. przepisy na sałatki
Na temat przepisy na sałatki to też niezłe info
Więcej informacji także tutaj przepisy na sałatki
Wpis inspirowany jest również sałatki i surówki
Warto rzucić okiem także na sałatki i surówki

czwartek, 5 czerwca 2014

Jedzenie w polskich knajpach

Restauracje. Temat rzeka, który zamierzam poruszyć od strony konsumenta. Czego może oczekiwać klient, idąc do restauracji? Niby wszyscy o tym wiemy. Ale wiemy też, że zbyt wiele knajp nie trzyma odpowiednich standardów. A Sanepid wcale nas nie ochroni.

Wiadomo, że wszystkich nie można zadowolić. Myślę jednak, że większość konsumentów ma podobne oczekiwania. Wydają się takie oczywiste - chcemy żeby potrawy były ze świeżych składników, chcemy żeby były przygotowane z zachowaniem zasad higieny, w czystej kuchni, na czystych talerzach. Chcemy żeby kelner był sympatyczny i pomocny. I nie chcemy czekać na swoje danie pół dnia. To takie oczywiste. To takie podstawowe. A tymczasem... Serwuje się nam mrożonki. Cholera wie, jak długo trzymane w zamrażalniku. Ba - bywa, że serwuje się makaron ugotowany kilka dni wcześniej! Wolimy się nie zastanawiać, jaki jest stan restauracyjnej kuchni. Wystarczy tego, co pokazują "Kuchenne rewolucje". Kelner bywa opryskliwy, i obsługuje nas "z wielką łaską". Co cóż... Chyba każdy został kiedyś w ten sposób potraktowany.

A rachunek potrafi powalić na kolana. Niestety, nie brakuje restauratorów, którzy myślą, że zarobią - mówiąc wprost - na oszukiwaniu klientów. To nie jest fair, i to nie działa. A bywa, że ryzykujemy więcej niż trochę pieniędzy. Bywa, że ryzykujemy zdrowiem. A to już poważna sprawa. wegetariańskie tajskie curry przepis
Polecam również przepis na zielone curry
Wpis inspirowany jest również zielone tajskie curry przepis
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: przepis na zielone curry - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Na ten temat napisali także na tajskie curry przepis

środa, 4 czerwca 2014

produkty sezonowe - rabarbar

Lokalnie i sezonowo - to jeden z ciekawszych trendów kulinarnych. Takie podejście często znaczy też - tanio. Dobrze się składa, bo najlepszy sezon w trakcie - teraz królują szparagi, za niedługo zostaną jednak zdetronizowane przez truskawki.

Świetnie się mają lokalne sery, jak na przykład koryciński, i wędliny - jak kiełbasa lisiecka. Coraz większą uwagę konsumenci przykładają do pochodzenia produktu i do jego jakości. Już nie chcemy zjeść pizzy nad morzem i w górach, wolelibyśmy lokalne specjały. Polska kuchnia regionalna może być równie egzotyczna, jak ta orientalna. Smutne trochę, ze ciągle o tą drugą u nas łatwiej.

Jednak z roku na rok jest lepiej. Warto tez sięgnąć po takie produkty, jak rabarbar. Te niepozorne gorzko-kwaśne łodygi, w przepięknym kolorze, można bardzo ciekawie wykorzystać. Sezon już się zaczął. Rabarbar to taka polska cytryna - świetnie się sprawdzi w roli lemoniady. Dobrze zbalansuje słodki smak wielu deserów. Aż się prosi o sernik na zimno z rabarbarem, lub jakąś tartę.

Sezonowo i lokalnie - to bardzo fajny trend. Oby przetrwał i zyskiwał na popularności. Blog kulinarny
Na temat Blog kulinarny ze zdjęciami to też niezłe info
Więcej informacji także tutaj Blog kulinarny
Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj Blog kulinarny - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania.
W temacie Blog kulinarny ze zdjęciami warto poczytać również pozostałe informacje.

Krótko - moje menu na upały

No i pierwszą falę upałów mamy za sobą. Ja należę do osób, które zdecydowanie preferują chłodniejsze klimaty. Jest to problematyczna sytuacja - ciężko skupić się na pracy, zaburzeniom ulega rytm snu, spada apetyt. No właśnie - przy wysokich temperaturach nie gotuję. Jedynie kroję, miksuję, siekam. Nie dałabym rady przełknąć pełnego zestawu obiadowego, ciepłej zupy i panierowanego kotleta. Oj, nie...

Co więc jeść w upały? Ja lubię potrawy na zimno. Zazwyczaj są one lekkie, ich podstawą są owoce i warzywa. Uwielbiam gazpacho - hiszpański chłodnik na bazie pomidorów, nie pogardzę też rodzimym chłodnikiem litewskim (chociaż jego przygotowanie jest bardziej skomplikowane). Zbawieniem są lekkie sałatki, podane z winegretem. Jeśli ktoś lubi mięso, to tatar świetnie się sprawdzi. Mój organizm latem mięsa się nie domaga. No i sezon na szparagi wciąż trwa. Są przepyszne, wymagają krótkiego gotowania, można je potem owinąć w plaster dobrej szynki i podać z masłem lub sosem holenderskim. Jest rabarbar - można z niego zrobić genialną lemoniadę, ja dodaję do niej lawendy.

Sposobów na upały jest dużo. A wiadomo - jeść trzeba. Moja kuchnia latem jest bardzo nagrzana, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, bo zorientowana jest na zachód. Dlatego nie lubię spędzać w niej zbyt dużo czasu. Latem. Bo zimą to co innego ;). rabarbar przepis
Na ten temat napisali także na gulasz z rabarbarem przepis
Warto rzucić okiem także na rabarbar przepis
gulasz wieprzowy przepis - to całkiem niezłe
gulasz na piwie przepis też jest ciekawie opisany temat

wtorek, 3 czerwca 2014

Architekt w Szczecinie

Tym razem tekst z kompletnie "innej bajki". Jak wiemy, aby wybudować dom, potrzebujemy pozwolenia na budowę. Tak naprawdę pierwszym krokiem, żeby takie pozwolenie uzyskać, jest projekt wykonany przez architekta. Mimo, że na rynku jest mnóstwo gotowych, katalogowych projektów, które można nawet zamówić przez internet, warto się zastanowić zanim podejmiemy taką decyzję.

Wiadomo, że każdy ma swoje wyobrażenie domy idealnego, a każda rodzina ma inne potrzeby. Koszty budowy też mają znaczenie - im większy dom, tym więcej trzeba za niego zapłacić, nie tylko na etapie budowy, ale również eksploatacji.

Zanim podejmiemy decyzję, warto skorzystać z usług biura projektowego. Możemy zyskać indywidualny projekt, skrojony na miarę naszych potrzeb. I nie będzie ryzyka, że identyczny dom stoi po drugiej stronie ulicy.

Budowa domu to przedsięwzięcie wyjątkowe, w większości wypadków to decyzja na całe życie. Dlatego warto zatrudnić specjalistów na każdym etapie, również projektowania wnętrz. Za architekta wnętrz wcale nie zapłacimy tak dużo, a jego doświadczenie pomoże uniknąć kosztownych wpadek i zagwarantuje, że nasz dom będzie funkcjonalny i piękny. Nie oszczędzajmy na materiałach - czasem warto wybrać droższy wariant, ponieważ przekłada się to na jakość, lub ponadczasowość.

Architekt jest odpowiedzialny nie tylko za estetykę projektu, ale przede wszystkim za technicznie aspekty - dobrze zaprojektowany dom, z uwzględnieniem wysokiej jakości materiałów, jest tani w utrzymaniu, ba - może być nawet pasywny. Co znaczy, że aby go ogrzać nie potrzebujemy dużo energii. Architekt Stargard szczeciński
Znazlazłem także Architekt Stargard szczeciński
Jeśli mowa o Architekt Stargard szczeciński to wspomnę też o innych źródłach.
Oprócz tego mogę jeszcze odesłać do: Architekt Stargard szczeciński - moim zdaniem są to całkiem pomocne materiały.
Architekt Stargard szczeciński też jest ciekawie opisany temat